Masáže a mäkké techniky
Športová masáž
Športová masáž je prispôsobená pre osoby so zvýšenou fyzickou záťažou. Využíva hmaty klasickej masáže, avšak prispôsobuje sa tlak a poradie hmatov podľa potreby. Možno ju využiť pred športovým výkonom, kedy je našim cieľom zahriatie a prekrvenie svalov, preto využívame aj silnejší tlak. Pri športovej masáži sa využívajú hrejivé/chladivé emulzie, prípadne športovka. Ak sa vykonáva masáž po výkone/fyzickej námahe, cieľom je urýchlenie regenerácie. V takom prípade sa využívajú jemnejšie relaxačné techniky.
Klasická masáž
Klasická masáž je sústava masážnych hmatov, ktorú vykonáva masér rukou na tele chorého s liečebným alebo preventívnym cieľom. Medzi najčastejšie indikácie klasickej masáže z oblasti porúch pohybového aparátu zaraďujeme stuhnutie kĺbov, funkčné poruchy, bolesti kĺbov, bolesti v oblasti chrbtice, artrózu. Vďaka masáži dochádza k zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy, odbúravaniu stresu a redukcií bolesti. Masáž je výborným prostriedkom pri depresií a úzkosti, nakoľko emocionálny systém výrazne ovplyvňuje svalový tonus nášho tela, čo môže spôsobiť najmä bolesti hlavy a krčnej chrbtice, pocit tlaku na hrudi a podobne.
Mäkké techniky
Mäkké techniky sú účinnou technikou pri ovplyvnení reflexných zmien vo fasciách, svaloch koži a podkoží. Mäkké techniky sa vykonávajú bez masážneho prostriedku (oleja), nakoľko sa snažíme dosiahnuť uvoľnenie fascií (release fenomén). Takisto môžeme pôsobiť na spúšťové body a to priamym tlakom, alebo využitím postizometrickej relaxácie. Spúšťový bod (trigger point) je „uzlík“ v napnutom svalovom snopci. Spúšťové body môžu spôsobovať bolesť v referenčnej zóne, ktorá je charakteristická pre každý spúšťový bod. Často sa stáva, že spúšťové body sú opomenuté pri diagnostike a väčšina ťažkostí sa pripisuje štrukturálnemu poškodeniu.